Liczba wyświetleń: 4567
Ocena: brak ocen

Igrzyska Olimpijskie

Calgary 1988

Po raz pierwszy Smirnow wystartował na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary. Wystartował tam na dwóch dystansach: na 30 kilometrów i na 15 kilometrów. W pierwszym zdobył srebrny medal przegrywając z Rosjaninem Aleksejem Prokourorowem, zaś w drugim uplasował się na trzeciej pozycji przegrywając z Rosjaninem Michaiłem Devjatiarowem oraz Norwegiem Mikkelsplassem.

Albertville 1992

Drugi raz Smirnow wystartował w Francji. Startując pod egidą Wspólnoty Niepodległych Państw wystartował w czterech konkurencjach: biegu na 50, 30 i 10 kilometrów oraz biegu łączonym. Na najdłuższym dystansie zajął najgorszą pozycję w startach na igrzyskach będąc dopiero 35 zawodnikiem konkursu tracąc do zwycięscy Norwegiem Bjørnem Dæhlie ponad 12 minut. W pozostałych startach też nie zdobył medali plasując się między 8, a 13 miejscem. Były to jedyne igrzyska na których Władimir nie zdobył medalu.

Lillehammer 1994

Trzeci raz Smirnow wystartował w Norwegii. Było to nietypowa data, ponieważ sportowcy uprawiający konkurencje zimowe wystartowali dwa lata później (zazwyczaj co cztery). Data ta jednak nie przeszkadzała Kazachowi, który startował już jako reprezentant Kazachstanu. W pierwszym biegu był dopiero 10. (bieg na 30 km), powodowało to, że zawodnik nie był faworytem pozostałych konkursów, już w biegu na 10 kilometrów zdobył srebrny medal przegrywając z świetnym norweskim biegaczem Dæhlie. Dwa dni później znalazł się na tym samym stopniu podium w biegu łączonym. Do historii Władimira przeszedł dzień 27 lutego 1994 roku. Wtedy to po raz pierwszy (i jak sie okazało jedyny) zdobył złoty medal w biegu na 50 kilometrów stylem klasycznym wyprzedzając zdecydowanie drugiego Fina Mika Myllyläego o minutę i dwadzieścia sekund. Smirnow zapisał się również w historii sportu Kazaskiego, stając się pierwszym złotym medalistą igrzysk olimpijskich.

Nagano 1998

Smirnow po raz ostatni wystąpił na igrzyskach w Nagano. Nie odniósł już tak dobrych wyników jak w Norwegii, ale zdobył brązowy medal w biegu łączonym. W biegu na 10 kilometrów zajął czwartą pozycję, a na 30 km był 12. Nie obronił też złotego medalu na 50 kilometrów, choć tym razem dystans ten rozgrywany był stylem dowolnym.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy