Szukaj znanych osób

Wojciech Młynarski

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 2919
Ocena: liczba gł.: 4

Wojciech Młynarski w Bibliotece Publicznej dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy
Wojciech Młynarski w Bibliotece Publicznej dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Wojciech Młynarski (ur. 26 marca 1941 w Warszawie), poeta, kompozytor i wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, znany przede wszystkim z autorskich recitali.

W 1963 roku ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutował na początku lat 60. w kabarecie studenckim Hybrydy. Od 1963 stale uczestniczył w Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od połowy lat 60. współpracował m.in. z kabaretem Dudek (piosenki: W Polskę idziemy, W co się bawić) czy Kabaretem Owca. W latach 60. pracował w telewizyjnej redakcji rozrywki. Stworzył wówczas cykl piosenek Porady sercowe z których jedna - "Polska miłość" weszła do klasyki repertuaru, zaś Niedziela na Głównym (1964), była jego reakcją na wielki sukces piosenki Gilberta Becaud - "Dimanche à Orly". W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: Henryk VI na łowach, Cień, Awantura w Recco. Jest autorem przekładów piosenek z musicali Kabaret Jesus Christ Superstar i Chicago . Na scenie teatru Ateneum zrealizował programy autorskie poświęcone wybitnym wykonawcom i twórcom piosenki artystycznej – Brel, Hemar, Ordonka i Wysocki. Wojciech Młynarski stał jednym z najważniejszych poetów tworzących i kultywujących formę piosenki poetyckiej (obok Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy Jana Wołka), a niektóre jego utwory na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Młynarski stworzył osobny gatunek, nową formę swojej twórczości - felietony śpiewane. W 2007 roku Wojciech Młynarski wydał zebrane swoje utwory w książce "Moje ulubione drzewo czyli Młynarski obowiązkowo" (Wyd. Znak, ISBN 9788324009008).

Jego córkami są znane prezenterki telewizyjne - Agata i Paulina Młynarskie. Ma także syna Jana. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy