Szukaj znanych osób

Wojciech Wiśniewski

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 4492
Ocena: brak ocen

Kariera artystyczna

Swój debiut publiczny jako piosenkarz i autor własnych tekstów miał w 1981, w jednej z audycji III programu Polskiego Radia nagrywanej w warszawskim klubie "Kaprys". Od 1982 związany ze Studiem Piosenki Klubu Park - kuźni talentów warszawskiego piosenkarskiego środowiska akademickiego początku lat 80. Z tego okresu wywodzą się z niego miedzy innymi Wiesław Tupaczewski, Ryszard Makowski, Magda Żuk i Antonina Krzysztoń). W 1983 śpiewając własne utwory został jednym z czterech laureatów "Warszawskiego Jarmarku Piosenki", będącego eliminacją warszawską do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i występował w jego XIX edycji.

Pod koniec 1983 za sprawą Jarosława Gugały został zaproszony do grupy muzycznej o nazwie Zespół Reprezentacyjny, z którą nagrał dwie płyty. W latach od 1983 do końca 1985 zagrał z nią co najmniej 160 koncertów w całej Polsce, prezentując piosenki katalońskiego barda Lluisa Llacha i francuskiego piosenkarza Georgesa Brassensa. Na początku 1986 rozstał się z Zespołem Reprezentacyjnym i rozpoczął karierę solową.

W 1984 pod własnym nazwiskiem ponownie wygrał jedną z czterech nagród na "Warszawskiego Jamarku Piosenki" i reprezentował Warszawę na XX Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie otrzymał "wyróżnienie główne". W 1984 otrzymał także za własną twórczość jedną z głównych nagród i nagrodę dziennikarzy na Świnoujskiej FAMIE, a także nagrodę na łódzkim festiwalu piosenki turystycznej YAPA.

W latach 1983-1987 corocznie uczestniczył w festiwalu młodzieży akademickiej FAMA w Świnoujściu jako piosenkarz, autor tekstów i animator koncertów. W 1986 reżyserował jeden z koncertów głównych festiwalu pod tytułem „Niech Pada Śnieg” - koncert piosenki studenckiej. W 1987 reżyserował także koncert inauguracyjny VIII Festiwalu Twórczości Akademickiej.

Od 1986 do 1988 wraz z pianistą jazzowym Krzysztofem Piątkiem z grupy Mit Leadera prezentował w całej Polsce swój własny recital pt. "W pojedynkę", złożony w większości z autorskich piosenek.

W latach 1987 do początku 1989 z Wiesławem Tupaczewskim i Andrzejem Piekarczykiem występował w kabarecie OT.TO, między innymi w 1988 na Festiwalu w Opolu (opolskie debiuty, piosenka - "Śliczna higieniczna"). Jest autorem przepisu na "Zasmażkę" (fragment piosenki OT.TO).

W 1989 wyemigrował do Kanady (Toronto), gdzie przebywał do 1995, występując kilkakrotnie dla środowiska polonijnego. W 1993 zawiesił swoją 10-letnią działalność artystyczną i rozpoczął pracę w obszarze biznesowym, zgodnym ze swoim wykształceniem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy